Maria Jakubiec
– urodzona 9 marca 1934 r. w Bielsku-Białej, zmarła 25 stycznia 2024 r. w Bielsku-Białej.
Była członkiem naszej organizacji od 1981 r.
Wcześniej w 1947 r. wstąpiła do sekcji pływackiej BBTS w Bielsku-Białej, gdzie trenowała u trenerów pp. Malczyk i Neuman. Po zakończeniu działalności zawodniczej, korzystając z uzyskanej wiedzy i doświadczenia, prowadziła od 1964 roku przez wiele lat naukę pływania dla dzieci i młodzieży.
W wyniku ukończenia szkoleń w 1981 r. uzyskała stopień młodszego ratownika, a w 1983 r. stopień ratownika wodnego. W 1984 r. uzyskała stopień starszego ratownika WOPR. W międzyczasie uzyskała inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym, tj. instruktora pływania, sternika motorowodnego.
Po uzyskaniu uprawnień pracowała jako ratownik na pływalniach w Bielsku-Białej (Panorama, Start, w Szkole nr 36), w Jaworzu (DW Jawor, basen otwarty, DW Zygmunt). Jej ostatnim miejscem pracy było nowo otwarte kąpielisko w Czechowicach Dziedzicach, gdzie ze szczególnym zaangażowaniem organizowała służbę ratowniczą.
Przez wiele kadencji pracowała społecznie we władzach Oddziału Rejonowego WOPR w Bielsku-Białej – w Zarządzie pełniąc różne funkcje.
Za działalność w WOPR została odznaczona Srebrną Honorową Odznaką WOPR „Za zasługi” oraz Złotą Honorową Odznaką WOPR „Za zasługi”.
Godność Członka Honorowego Beskidzkiego WOPR otrzymała Uchwałą nr 2/2017 X Zjazdu Beskidzkiego WOPR.
Julian Okrzesik
– urodzony 30 września 1952 r. w Żywcu.
Do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wstąpił w 1974 r. rozpoczynając działalność w Oddziale Rejonowym w Żywcu. W 1976 r. uzyskał stopień Młodszego Ratownika, w 1977 r. – Ratownika Wodnego. Starszym Ratownikiem został w 1978 roku.
Był jednym z współzałożycieli Oddziału Rejonowego w Żywcu, który wówczas znajdował się strukturach WOPR województwa krakowskiego. W pierwszych latach istnienia Oddziału był wiceprezesem Oddziału, a następnie – przez trzy kadencje – prezesem.
Po reformie administracyjnej kraju, kiedy powstało województwo bielskie, był jednym z założycieli organizacji Wojewódzkiego WOPR w Bielsku- Białej, a Oddział Rejonowy w Żywcu wszedł w jego struktury. W Oddziale pełnił kolejno funkcje: prezesa zarządu, sekretarza, skarbnika, wiceprezesa i p.o. prezesa (do 2022 r.). W Beskidzkim WOPR pełnił funkcje skarbnika i wiceprezesa.
Przez cały czas był bardzo aktywnym członkiem naszej organizacji. Brał udział społecznie w wielu akcjach ratowniczych. Przeprowadzał pogadanki dla dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa nad wodą w szkołach i przedszkolach. Prowadził również kursy ratownicze i motorowodne.
W latach 1980-1990 aktywnie działał w Beskidzkiej Grupie GOPR, biorąc udział w akcjach ratowniczych w zimie. Za swoją działalność został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz wszystkimi odznaczeniami, jakie były nadawane przez Zarząd Główny WOPR.
Godność Członka Honorowego Beskidzkiego WOPR otrzymał Uchwałą nr 3/2022 XI Zjazdu Beskidzkiego WOPR.
Mieczysław Prawdzik
– urodzony w 11 września 1950 r. w Cieszynie.
Animator turystyki, rekreacji ruchowej oraz ratownictwa wodnego na Ziemi Cieszyńskiej.
W szeregi Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wstąpił w 1976 roku.
Na kursach organizowanych w Cieszynie uzyskiwał kolejno stopnie Młodszego Ratownika, a następnie Ratownika Wodnego, pracując później jako ratownik na Kąpielisku Miejskim w Cieszynie i nadmorskim kąpielisku w Dąbkach.
Prowadzi zajęcia na basenie jako instruktor, wpajając młodzieży nie tylko umiejętności pływackie, ale również aspekty bezpieczeństwa nad wodą oraz pierwszej pomocy.
Jako działacz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczął swoją działalność w 1982 roku, zostając członkiem Komisji Rewizyjnej Oddziału Rejonowego WOPR w Cieszynie. W 1991 roku został członkiem Zarządu Wojewódzkiego WOPR w Bielsku-Białej. Przez 30 lat zasiadał we władzach Rejonowego, a następnie Powiatowego WOPR w Cieszynie. W kadencji 2017-2022 – Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Beskidzkiego WOPR.
Za swoje oddanie i zaangażowanie na rzecz idei ratownictwa wodnego nagrodzony odznaczeniami:
- 1987 r. – Odznaka Honorowa „25 lat WOPR w Cieszynie”,
- 1989 r. – Honorowa Odznaka WOPR „Za Zasługi”, nadana przez Zarząd Główny,
- Srebrna Honorowa Odznaka WOPR „Za Zasługi”, nadana przez Zarząd Główny,
- Złota Honorowa Odznaka WOPR „Za Zasługi”, nadana przez Zarząd Główny,
- Odznaka „45 lat WOPR w Cieszynie”.
Godność Członka Honorowego Beskidzkiego WOPR otrzymał Uchwałą nr 5/2022 XI Zjazdu Beskidzkiego WOPR.
Otton Widzik
– urodzony 12 lipca 1933 r. w Cieszynie, zmarły 21 listopada 2021 r. w Cieszynie.
Sportowiec, trener pływania , wychowawca młodzieży, animator sportu pływackiego i ratownictwa wodnego.
Działał w ratownictwie wodnym, kiedy było ono umocowane przy Polskim Związku Pływackim. W 1962 r., kiedy powstał WOPR, założył na Śląsku Cieszyńskim pierwszą drużynę, której był kierownikiem a następnie pierwszym Prezesem Oddziału Powiatowego. Przez 50 lat pełnił funkcję Prezesa lub Wiceprezesa Oddziału Powiatowego lub Rejonowego. Kiedy nastąpiły zmiany administracyjne i powołano województwo bielskie był współzałożycielem struktury Wojewódzkiego WOPR, a następnie Beskidzkiego WOPR, gdzie przez długie lata pełnił funkcję Wiceprezesa.
Po kolejnych zmianach administracyjnych zasiadał w Zarządzie Wojewódzkiego WOPR w Katowicach. Za swoją aktywną działalność w WOPR uhonorowany został wszystkimi odznaczeniami, jakie nadawał Zarząd Główny i Wojewódzki. W 2012 r. przechodząc na ratowniczą emeryturę na Zjeździe Sprawozdawczo – Wyborczym Oddziału Powiatowego w Cieszynie podjęto uchwałę dotyczącą przyznania Ottonowi Widzikowi tytułu Honorowego Prezesa Oddziału Powiatowego w Cieszynie.
Niezależnie od nagradzania przez WOPR za swoją służbę na rzecz rozwoju ratownictwa i pływania uhonorowany został odznaczeniami państwowymi i samorządowymi, takimi jak: Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Honorowa Za Zasługi Dla Województwa śląskiego i wieloma innymi.
Przez większość życia całym sercem był oddany i związany z WOPR-em.
Godność Członka Honorowego Beskidzkiego WOPR otrzymał Uchwałą nr 3/2017 X Zjazdu Beskidzkiego WOPR.
Zbigniew Wydrych
– urodzony 15 lutego 1945 r. w Bytomiu.
Kwalifikacje ratownicze uzyskał już w 1963 r., kiedy to po ukończeniu szkolenia uzyskał stopień Ratownika 2 klasy, nadany przez komisję ds. ratownictwa wodnego działającą przy Polskim Związku Pływackim. Wcześniej prowadził aktywną działalność sportową trenując pływanie w klubach śląskich, MKS Tychy, GKS Katowice i BBTS w Bielsku-Białej.
Do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wstąpił w 1964 r., gdzie uzyskał kolejno stopnie: w 1970 r. – ratownika wodnego, a w 1972 r. – starszego ratownika WOPR. Posiada również uprawnienia nurkowe i sternika motorowodnego.
Od 1963 r. pracował przez wiele lat na różnych akwenach w kraju i zagranicą. Na przykład: nad morzem w Jastrzębiej Górze, Kołobrzegu, Świnoujściu i w Bułgarii w Złotych Piaskach, nad jeziorami: Goczałkowickim, Międzybrodzkim i Żywieckim oraz na pływalniach Panorama, kąpielisku przy ul. Żywieckiej, Troclik i Aqua.
Od 1975 r. do 2017 r. uczestniczył aktywnie, z dużym zaangażowaniem we władzach WOPR na wszystkich szczeblach, od miejskich do centralnych. W kadencji 1998-2002 na Zjeździe Krajowym WOPR został wybrany na Wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej. Pracował społecznie często pełniąc dyżury na naszych jeziorach: Międzybrodzkim i Żywieckim.
Posiada liczne odznaczenia i wyróżnienia: Medale za zasługi ZG WOPR: medal 100-lecia Ratownictwa wodnego, 40-lecia WOPR, 50-lecia WOPR; Srebrną i Złotą Honorową Odznakę WOPR „Za zasługi”, Złotą Odznakę WOPR „Za zasługi z wieńcem laurowym”.
Godność Członka Honorowego Beskidzkiego WOPR otrzymał Uchwałą nr 4/2017 X Zjazdu Beskidzkiego WOPR.
Jerzy Ziomek
– urodzony 5 sierpnia 1950 r. w Bielsku-Białej, zmarły 29 listopada 2020 r. w Żywcu.
Do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wstąpił w 1979 r. W 1980 r. uzyskał stopień Młodszego Ratownika, w 1982 r. – Ratownika Wodnego. Starszym Ratownikiem został w 1983 r.
Aktywnie działał w Zarządzie Oddziału Rejonowego WOPR w Żywcu, gdzie pełnił funkcje: sekretarza, skarbnika, a od 1997 r. do śmierci – prezesa (z przerwą w latach 2012-2014, kiedy był wiceprezesem). Pełnił także funkcje w Zarządzie Beskidzkiego WOPR: członka zarządu, skarbnika, a od 2003 r. do śmierci – wiceprezesa (z przerwą w latach 2012-2014).
Posiadał również uprawnienia: starszego sternika motorowodnego z licencją do holowania narciarza wodnego, płetwonurka, jachtowego sternika morskiego, stermotorzysty żeglugi śródlądowej.
Był bardzo aktywnym członkiem naszej organizacji. Brał udział społecznie w wielu akcjach ratowniczych. Przeprowadzał pogadanki w zakresie bezpieczeństwa nad wodą dla grup dzieci i młodzieży. Był wychowawcą wielu nowych ratowników nad Jeziorem Żywieckim. Dzięki niemu Oddział Rejonowy WOPR w Żywcu uzyskał swoją nową siedzibę przy Ośrodku WUPEC w Żywcu-Moszczanicy. Później ośrodek stał się własnością Jerzego Ziomka, otrzymując nazwę Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego „U Rumcajsa”.
Wieloletnia aktywność Jerzego Ziomka nad Jeziorem Żywieckim sprawiła, że stał się postacią ikoniczną, legendarną, a jego pseudonim „Rumcajs” znany był każdemu wodniakowi na tym akwenie i nie tylko.
Za swoją działalność otrzymał liczne odznaczenia:
- Honorową Odznakę WOPR „Za zasługi”,
- Zasłużonego Ratownika WOPR,
- Srebrną Honorową Odznakę WOPR „Za zasługi”,
- Złotą Honorową Odznakę WOPR „Za zasługi”,
- Złotą odznakę „Za zasługi w zwalczaniu powodzi” w 1997 r.,
- Złotą Honorową Odznakę WOPR „Za zasługi” z Liściem Laurowym,
- wraz z członkami drużyny przy Ośrodku WUPEC w Żywcu-Moszczanicy – tytuł „Wzorowej Drużyny WOPR”.
Jerzy Ziomek za najważniejsze swoje wyróżnienie uważał tytuł „Ratownika Roku 1990”, uzyskany w plebiscycie „Lata z Radiem” i Zarządu Głównego WOPR.
W 2020 r. Jerzemu Ziomkowi został przyznany przez Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi (wręczony pośmiertnie Rodzinie w 2022 r.).
Godność Członka Honorowego Beskidzkiego WOPR otrzymał pośmiertnie Uchwałą nr 4/2022 XI Zjazdu Beskidzkiego WOPR.