Szkolenie ratowników wodnych

Wymogi dla kandydatów i kandydatek do szkolenia:

  1. Posiadanie umiejętności pływania.
  2. Ukończenie 18. roku życia (najpóźniej w roku, w którym odbywa się szkolenie).
  3. Przynależność do Beskidzkiego WOPR (wpisowe + legitymacja + opłacona składka członkowska).
  4. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego wraz z klauzulą o przetwarzaniu danych osobowych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
  5. Zapoznanie się z treścią Regulaminu szkolenia i Programu szkolenia.
  6. Wypełnienie oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia.

Zgłoszenie osoby niepełnoletniej musi być zaakceptowane przez jej rodzica / opiekuna prawnego.

KOSZT: 800 zł
(500 zł: dla Młodszych Ratowników w Beskidzkim WOPR)

Dysponujemy doświadczoną kadrą szkoleniowców z długoletnim stażem, posiadających kwalifikacje instruktora ratownictwa wodnego,  zgodne z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym (Dz. U. z 2012 r., poz. 747) oraz przygotowanie pedagogiczne, zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r., poz. 1289).

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o kontakt z biurem Beskidzkiego WOPR osobiście, telefonicznie (tel. 33 812 37 86) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (biuro@wopr.bielsko.pl) oraz o złożenie lub przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego pocztą elektroniczną bądź tradycyjną.

Szkolenie prowadzone jest w oparciu o Ustawę z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r., poz. 714) – art. 15 ust. 1 tejże Ustawy stanowi, że szkolenia ratowników wodnych organizują i prowadzą podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego – oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym.

W myśl art. 15a ust. 1 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, ratownikiem wodnym może być osoba, która:
1) posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego i technik pływackich;
2) posiada co najmniej jedną z innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym (…);
3) spełnia wymagania określone w:
a) ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r., poz. 652, z poźn. zm.) dla lekarza systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne i pielęgniarki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne realizujących doskonalenie zawodowe lub ratownika,
b) ustawie z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r., poz. 2187) dla ratownika medycznego realizującego doskonalenie zawodowe;
4) jest zatrudniona lub pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem tego podmiotu.

Zgodnie z powyższą definicją, aby posiadać uprawnienie ratownika wodnego (a tylko taka osoba może dozorować obszar wodny) należy spełniać następujące warunki:

1. Odbyć szkolenie ratowników wodnych i uzyskać zaświadczenie o ukończeniu ww. szkolenia zgodne z wzorem, który określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym lub posiadać stopień nadany przez WOPR * uzyskany w wyniku ukończenia kursu rozpoczętego najpóźniej przed 1 stycznia 2012 roku.

2. Posiadać co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym (np. sternik motorowodny, żeglarz jachtowy, płetwonurek, operator urządzeń radiowych, operator bezzałogowych statków powietrznych, instruktor pływania, trener pływania, a także: ratownik medyczny, lekarz systemu PRM, pielęgniarka systemu PRM – realizujący doskonalenie zawodowe).
Szczegółowy wykaz uznawanych kwalifikacji (wraz z wykazem stosownych dokumentów potwierdzających ich posiadanie) zawarty jest w §2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 września 2021 r. w sprawie kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym (Dz. U. z 2021 r., poz. 1761) i w Załączniku do tegoż Rozporządzenia oraz w art. 15a ust. 2 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

3. Spełniać wymagania określone w:
– Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym dla:
—- lekarza systemu PRM realizującego doskonalenie zawodowe
—- lub pielęgniarki systemu PRM realizującej doskonalenie zawodowe
—- lub ratownika (w tym przypadku należy posiadać m. in. ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika)
lub w Ustawie o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych dla ratownika medycznego realizującego doskonalenie zawodowe.

4. Być zatrudnionym lub pełnić służbę lub być członkiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego.

UWAGA! Do dozorowania obszaru wodnego w charakterze ratownika wodnego upoważnia jednoczesne spełnienie wszystkich czterech ww. warunków.

* lub inną specjalistyczną organizację ratowniczą